3. Batman Gıda, Tarım Fuarı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katıldığı törenle açıldı.

Toplam 20 bin metrekare alanda düzenlenen fuarın açılış törenine Bakan Pakdemirli’nin yanı sıra Batman Valisi Hulusi Şahin, Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Tarım Kredi Kooperatifleri Şanlıurfa Bölge Müdürü Aytaç Onkun, bazı kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve oda temsilcileri, yatırımcılar, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Konuşmasına Barış Pınarı Harekâtı’na değinerek başlayan Bakan Pakdemirli, “Barış Pınarı Harekâtı devam ediyor. Bu kritik süreçte batısı ile doğusuyla, kuzeyi ile doğusuyla fert ve toplum olarak teröre karşı bir olup kenetlendik” dedi.

 

“Batman ihracatında son 17 yılda 45 kat artış”

Batman’da gerçekleştirilen hizmetleri özetleyen Pakdemirli, “Batmanlı çiftçilerimize son 17 yılda 1.3 milyar lira tarımsal destek verdik. Genç çiftçi destekleme projesi kapsamında 2016 ile 2018 yıları arasında toplam 738 projeye 22,2 milyon lira destek sağladık. Verdiğimiz bütün destekler ve yaptığımız çalışmalar neticesinde 2002 yılında 153 milyon lira olan bitkisel üretim değerini 3,3 kat artırarak 2018 yılında 502 milyon liraya çıkardık. Yine 2002 yılında 74,5 milyon lira olan hayvansal üretim değerini tam 20 kat artırarak 2018 yılında 1.6 milyara çıkardık. Batman ihracatını son 17 yılda 45 kat artırarak 6,5 milyon dolar seviyesine çıkartı. Batman’a orman ve su alanlarında son 17 yılda toplam 1.1 milyar liralık yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarla yıllık 483 milyon kilovat saat enerji üretme kapasiteli Batman barajını hizmete altık” diye konuştu.

“Markalaşmak için girdi maliyetlerinin azaltılması önemli”            

Üretimini markalaştıran, markasını pazarlamanın gücü ile dünyaya taşıyan ülkelerin bu yüzyılda etkin olacağını belirten Bakan Pakdemirli, markalaşmak için de girdi maliyetlerinin azaltılmasının önemli olduğunu belirtti. Bu kapsamda atılan iki önemli adımı hatırlatan Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü: “Girdi maliyetinde en önemli kalem mazot. Bakanlık olarak, Tarımda bir teknoloji devrimine imza attık. Yazılımı da tasarımı da yerli ve milli elektrikli traktörümüz, test aşamasında. Çiftçimizin hali hazırda kullanmakta olduğu traktörü de dönüştürebileceğiz. Tüm dizel traktörlere beygir gücüne göre dönüşüm işlemini yapabileceğiz. Diğer bir girdi maliyeti Gübre. Gübre için de kolları sıvadık. Araştırma Enstitülerimizde, Akıllı Tarım Çalışmaları kapsamında gübrede yüzde 30 tasarruf sağlayacağız.”

Bakan Pakdemirli, Tarım Kredi standını ziyaret etti

Bakan Pakdemirli fuarda, Tarım Kredi Kooperatifleri standını ziyaret ederek sergilenen ürünleri de inceledi. Pakdemirli ve beraberindeki heyete, Bölge Müdürü Aytaç Onkun tarafından Tarım Kredi Kooperatiflerinin faaliyetleri ile ilgili bilgi verildi. Onkun, tarımsal amaçlı fuarların, kurumumuz hizmetlerinin tanıtımı, yeni teknolojilerin ortaklarımızla buluşturulması, üreticiler ve toplumun her kesimi ile temas sağlayabilmemiz, daha geniş kitlelere hitap edebilmemiz ve pazar payımızın artırılması açısından faydalı olduğunu belirtti.